Wydawca treści Wydawca treści

Leśna Ścieżka Rowerowa - Wokół Jastrowskich Jezior

Ścieżka powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Jastrowie w 2004 roku, w 80. rocznicę utworzenia Lasów Państwowych.

Budowę ścieżki wspierał Urząd Gminy i Miasta Jastrowie oraz Powiatowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Obecny kształt ścieżka rowerowa uzyskała w wyniku modernizacji tras dokonanej w latach 2013-2014, współfinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego pod patronatem Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Krajeńskie. Obecny kształt ścieżka rowerowa uzyskała w wyniku modernizacji tras dokonanej w latach 2013-2014, współfinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego pod patronatem Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Krajeńskie.

Rowerzyści mają do dyspozycji trzy oznakowane trasy:

  • zieloną o długości 3,7 km,
  • niebieską - 4,5 km,
  • czarną - 3,8 km.

Przy trasie zielonej, biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Jastrowskiego Wielkiego znajduje się leśna ścieżka zdrowia i wiata wypoczynkowa. 

Trasa niebieska przebiega przez drewnianą promenadę, łączącą plażę miejską z "dziką plażą", a następnie między jeziorami do miasta Jastrowia. W pobliżu trasy znajduje się miejsce biwakowania i leśna wiata edukacyjno-turystyczna.

Trasa czarna zaczyna się przy punkcie czerpania wody, między jeziorami, biegnie wschodnim brzegiem Jeziora Jastrowskiego Małego, obok punktu obserwacyjnego i dalej pod linią energetyczną w kierunku miasta.

Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochody w miejscu postoju przy plaży lub przy "dzikiej plaży" i dowolnie zaplanować trasę wycieczki, łącząc odcinki poszczególnych tras.

  

 Ścieżki poprowadzono tak by rowerzysta lub spacerowicz przemierzając każdą z nich miał możliwość obserwowania pięknych widoków na jeziora i okoliczne lasy, a także poznawania różnorodnych siedlisk leśnych. Trasy wiodą przez suche siedliska borowe, bory i lasy mieszane i przez podmokłe olsy. Umieszczone przy nich przystanki edukacyjne z wiatami wypoczynkowymi pozwalają w trakcie przerwy w wycieczce na zapoznanie się z osobliwościami przyrodniczymi okolic Jastrowia, a także specyfiką pracy leśników.