Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Osobliwe miejsca

Prezentujemy Państwu najciekawsze i bardzo popularne miejsca Nadleśnictwa Jastrowie.

Ścieżka rowerowo-dydaktyczna „Wokół Jastrowskich Jezior"

Ścieżka powstała w 2004 roku, w osiemdziesiątą rocznicę powstania Lasów Państwowych.  Rozpoczyna się w Jastrowiu i wiedzie wokół malowniczo położonych rynnowych jezior. Ścieżkę podzielono na trzy trasy: zieloną, niebieską i czarną.
Wzdłuż ścieżki „Wokół Jastrowskich Jezior” rozmieszczone są liczne wiaty, tablice o tematyce leśnej, przedstawiające budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych, produkcyjne i pozaprodukcyjne znaczenie lasu, hodowlę i ochronę lasu, a także rolę leśnika w gospodarowaniu zasobami przyrody.

Wiosną 2017 roku otworzono kładkę z punktem widokowym, łączącą szlaki turystyczne „Wokół Jastrowskich Jezior” z wyspą na Jeziorze  Jastrowskim Wielkim. Obiekt sfinansowały wspólnie Lasy Państwowe i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Budowla nawiązuje do histori, bowiem podobny obiekt funkcjonował w tym miejscu również w okresie międzywojennym.

Rezerwat przyrody: „Diabli Skok”

„Diabli Skok” to jeden z najstarszych i najciekawszych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym rezerwatów Wielkopolski. Założono go na początku XX wieku, u źródeł rzeki Rurzycy, nadając mu nazwę "Teufelsprung". Nazwa „Diabli Skok” jest dosłownym tłumaczeniem nazwy niemieckiej.

Początkowo obejmował obszar 11,62 ha, w 2003 roku został powiększony do powierzchni 20,98 ha. Rezerwat posiada otulinę o powierzchni 37,28 ha.

Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie fragmentu lasu mieszanego z wieloma drzewami pomnikowymi, porastającego zbocza stromego jaru z licznymi źródłami, wokół których wytworzyły się charakterystyczne zespoły roślinne. Flora rezerwatu reprezentowana jest przez około 300 gatunków, spośród których wiele zaliczanych jest do gatunków chronionych. Rezerwat jest miejscem niezwykłym pod względem krajobrazowym, głęboki jar w którym się znajduje stanowi kolorową liściastą enklawę w terenie porośniętym przede wszystkim sosną. Specyficzny mikroklimat „Diablego Skoku” pozwala na rozwój roślinności charakterystycznej dla obszarów górskich, niespotykanej w północnej Polsce. Od kilkudziesięciu lat na terenie rezerwatu nie prowadzi się żadnych prac gospodarczych. Olbrzymie powalone drzewa na stokach, liczne urwiska i  krystalicznie czysta woda wypływająca ze źródlisk sprawiają wrażenie miejsca pierwotnego, w którym jedynym gospodarzem jest natura. W bezpośrednim sąsiedztwie otuliny „Diablego Skoku” położony jest rezerwat „Wielkopolska Dolina Rurzycy”, oba obiekty zlokalizowane są w zasięgu SOO „Dolina Rurzycy”, którego powierzchnia wynosi 1766 ha.

 

Bunkry i magazyn broni jądrowej typu „Granit”

W pobliżu wsi Brzeźnica Kolonia zachowały się magazyny broni jądrowej wybudowane w latach 1967-70 (typ „3000”) i w połowie lat 70-tych (typ „Granit”). Powstały w skutek porozumienia z połowy lat 60-tych między Związkiem Radzieckim a władzami Polski, którego wynikiem był program o kryptonimie „Wisła”. Magazyny zostały wybudowane przez stronę polską i przekazane Północnej Grupie Wojsk Radzieckich. Obiekt typu „Granit” przypomina swoim wyglądem wielką betonową rurę,  jego przeznaczenie do końca nie jest dokładnie znane, lecz prawdopodobnie stanowił on czasowe ukrycie dla pojazdu transportującego głowice atomową z miejsca magazynowania do miejsca odpalenia rakiety.

Ścieżka rowerowa „Wokół Jastrowskich Jezior”, współrzędne geograficzne: 53°24'50.5"N 16°50'11.2"E

Rezerwat „Diabli Skok”, współrzędne geograficzne: 53°23'46.5"N 16°34'45.0"E

Bunkry i magazyn broni jądrowej typu „Granit”, współrzędne geograficzne: 53°26'00.5"N 16°34'40.4"E