Asset Publisher
Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości - Nadarzyce

11 listopada 2018 roku, cała Polska i wszyscy Polacy obchodzili 100 lecie odzyskania niepodległości.
11 listopada 2018 roku, cała Polska i wszyscy Polacy obchodzili 100 lecie odzyskania niepodległości.
Tak wśród świętujących jak i organizatorów jubileuszowych uroczystości, nie mogło zabraknąć leśników.
Nadarzyce, to niewielka wieś na pograniczu województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Sołtysem Nadarzyc już drugą kadencję jest nasz kolega leśnik, podleśniczy w Leśnictwie Sypniewo - Piotr Matusiak.
Jako osoba aktywna w miejscowym środowisku, kolega Piotr postanowił w szczególny sposób upamiętnić 100 lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości w swoim sołectwie. Do współpracy udało mu się zaangażować mieszkańców wsi Nadarzyce oraz miejscowych leśników.
O godzinie 13.30, w dniu 11 listopada 2018 roku, odbyła się skromna w swej materii ale podniosła w idei, uroczystość odsłonięcia „Dzwonu Nadarzyc” – żelaznego monumentu o kształcie dzwonnicy z kamiennym wahadłem.
Autorem monumentu jest prof. dr hab. Kazimierz Raba z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Do budowy wykorzystano fragment pomnika z czasów I wojny światowej, poświęconego poległym na jej frontach, co jeszcze bardziej podniosło wydźwięk uroczystości jak i samego monumentu.
W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Nadarzyc i zaproszeni goście, w tym wszyscy żyjący sołtysi Nadarzyc: Stefan Hałuszko, Ryszard Tarnowski, Mirosław Lis no i oczywiście aktualny – Piotr Matusiak.
Wśród zaproszonych gości, przedstawicielami leśników byli: Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Jastrowie Krzysztof Dietrich oraz miejscowi leśniczowie: Bartosz Marchwiak – Leśniczy Leśnictwa Sypniewo w Nadleśnictwie Jastrowie, i Piotr Antczak – Leśniczy Leśnictwa Dudylany w Nadleśnictwie Borne Sulinowo.
Na zakończenie uroczystości posadzono dąb - dar od leśników Nadleśnictwa Jastrowie.
Uroczystość poprowadził Robert Wojciechowski, a uroczystej asysty udzielili strażacy z OSP w Sypniewie wraz z pocztem sztandarowym. Poświęcenia monumentu dokonał ksiądz Mariusz Bąk.