Lista aktualności Lista aktualności

Szkody w drzewostanach powodowane przez zwierzynę

Koniec maja, to czas, kiedy leśnicy dokonują przeglądu drzewostanów pod kątem szkód spowodowanych przez ssaki.

Inwentaryzacja taka pozwala określić poziom problemu, ustalić miejsca nasilenia szkód oraz zaplanować działania ochronne i zapobiegające przyszłym szkodom.

Z pojęciem szkody mamy do czynienia wówczas, gdy gospodarujemy jakimś dobrem i ponosimy  dającą się policzyć stratę. I tak jak rolnik ponosi stratę na polu spowodowaną działalnością np. dzików, tak w lesie leśnicy, ponoszą stratę np. na jakości surowca jakim jest drewno.

Na terenie Nadleśnictwa Jastrowie najwięcej szkód wyrządza drzewostanom zwierzyna płowa – jelenie i sarny. Szkody te polegają na spałowaniu, czyli odzieraniu młodych drzewek z kory oraz na zgryzaniu młodych pędów drzewek. Szczególnie narażone są na nie tzw. pędy prowadzące. Sadzonka po stracie takiego pędu hamuje swój rozwój i traci prawidłowy pokrój.

Oprócz jeleni i saren także dzikom zdarza się dołożyć leśnikowi problemów, bowiem buchtując na uprawach w poszukiwaniu pokarmu powodują niejednokrotnie przygniatanie ziemią świeżo posadzonych młodziutkich sadzonek.

Warto wspomnieć w tym miejscu o działalności bobów, które swoją obecność w środowisku leśnym zaznaczają bardzo wyraźnie pozyskując materiał drzewny na swoje „inżynierskie” budowle. Bobry są roślinożercami i zjadają każdą dostępną część rośliny - wiosną i latem rośliny zielne, zimą korę i łyko oraz cienkie gałązki krzewów i drzew liściastych. Żółtopomarańczowe, długie siekacze, jakimi dysponują umożliwiają im ścięcie w całości nawet grubych drzew.

Leśnicy mają jednak na uwadze drugą stronę bobrzej działalności tj. pożyteczną rolę jaką spełniają w ekosystemach leśnych budowane przez te zwierzęta tamy na ciekach. Konstrukcje te zatrzymują wodę w lesie i w tym zakresie „leśni budowniczowie”  są jego sprzymierzeńcami. Leśnicy szanują i nie niszczą tych budowli.

Na zdjęciach:

- Przykład uporczywej pracy bobrów, które - pomimo wykonanych przez leśników zabezpieczeń - trwale uszkodziły młode drzewka dębowe;

- Zgryzione pędy sadzonek na uprawie leśnej;

- Ospałowane drzewka w młodnikach;

- Uprawa zniszczona przez dziki.