Lista aktualności Lista aktualności

Co huczy w lesie – sowie zmysły…

Ze względu na swoja budowę ciała , a także wyjątkowe przystosowania do życia sowy (Strigiformes) należą bez wątpienia do jednych z najciekawszych ptaków.

Ptaki te od zawsze traktowane były w sposób szczególny w porównaniu z pozostałymi ptakami. Ze względu na swój odmienny i wyjątkowy wygląd, skryty tryb życia, objawiający się praktycznie niewidocznym występowaniem w ciągu dnia (większość to ptaki nocne, chociaż są wyjątki), ale także podobieństwo i kilka cech wspólnych z spektakularnymi drapieżcami, jakimi są pozostałe ptaki szponiaste, zasłużyły na naszą uwagę i zainteresowanie.

Zwłaszcza kilka cech takich jak: bezszelestny lot; dalekowzroczne oczy o niesamowitych właściwościach, pomimo patrzenia tylko na wprost; no i najbardziej zaskakujący narząd wyspecjalizowany w odbieraniu bodźców przestrzennych w tym najmniejszego ruchu swych potencjalnych ofiar czyli szlara –tzw. część twarzowa, która najbardziej upodabnia te ptaki do nas, do ludzi.

Więcej szczegółowych informacji i ciekawostek znajda państwo w materiałach do pobrania na końcu artykułu.

Marzec to idealny miesiąc do próby stwierdzania bytności tych ptaków w naszym otoczeniu przyrodniczym. To właśnie teraz sowy rozpoczynają swoje gody i przy tej okazji najpewniej można zasłyszeć odgłosy godowe samców, które zaznaczają swoje rewiry. Dla sprawdzenia tej informacji każdy może zapoznać się z odgłosami poszczególnych gatunków i przystąpić do kontaktu werbalnego. Najbardziej wdzięcznym gatunkiem na rozpoczęcia   nawoływań  jest puszczyk, którego pohukiwanie jest najpopularniejszym odgłosem nocy

 

Na początek wystarczy kilka podstawowych faktów i wiadomości na temat miejsc bytowania i czasu w jakim należy dokonać obserwacji sów. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami poniżej:

Nadleśnictwo Jastrowie, może również poszczycić się obecnością przedstawicieli tego rzędu ptaków. Szczególna wizytówką naszych lasów stała się włochatka, Włochatka zwyczajna (Aegolius funereus) oraz towarzsząca jej sóweczka, Sóweczka zwyczajna (Glaucidium passerinum). Te jedne z najmniejszych i najrzadszych krajowych sów, szczególnie upodobały sobie zasobne lasy sosnowe nadleśnictwa z udziałem młodszego pokolenia świerka w drugim piętrze lasu. Najczęściej liczne w wiele dziupli po dzięciole czarnym, a także z bliską obecnością zrębów, które w bardzo krótkim czasie po ponownym posadzeniu/naturalnym odnowieniu przez samosiew  stają się w krótkim czasie uprawami i młodnikami. Struktura po takim zagospodarowaniu lasu jest idealnym biotopem (miejscem życia i żeru) dla zapewnienia atrakcyjnej  bazy w pokarm (gryzonie, gady, owady i inne zwierzęta) chociażby dla ptaków drapieżnych, w tym naszych sów.

Zauważyć należy, że prowadzenie wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, w tym planowych cięć dostarczających nam ekologiczny (odnawialny)surowiec jakim jest drewno wcale nie uszczupla bioróżnorodności, a wręcz w sposób kompleksowy przyczynia się do jej rozwoju i rzeczywistej kompensacji przyrodniczej w obrębie innych gatunków. To właśnie taki sposób zagospodarowania lasu łączy i uzupełnia wszystkie elementy przyrodnicze na każdym z poziomów bioróżnorodności od pojedynczego osobnika, aż po harmonijny ekosystem, którym bez wątpienia jest las.

W 2020 roku wraz z ekspertem ornitologicznym wykonaliśmy prace inwentaryzacyjne ptaków bytujących w jastrowskich lasach, które potwierdziły Nam występowanie stanowisk m. in. Wymienionych już wcześniej gatunków sów. Aktualnie jesteśmy na etapie konsultacji przyrodniczych i uzgodnień w procesie powoływania stref ochronnych dla gatunku włochatki i sóweczki, przy współpracy  z Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu i Szczecinie, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrony przyrody w Polsce , gatunki te wymagają ustanowienia dla stref ochronnych.

Oprócz działań takich jak wspomniana, specjalistyczna inwentaryzacja naukowa oraz aktywny udział i opiniowanie stref ochronnych dla konkretnych gatunków ptaków powoływanych decyzjami administracyjnymi RDOŚ, już od wielu lat prowadzimy aktywny i ciągły monitoring nie tylko gatunków ptaków objętych ochroną gatunkową ale także rzadkich i cennych gatunków roślin, zwierząt, grzybów, a także całych ekosystem, ze szczególnym uwzględnieniem leśnych siedlisk przyrodniczych ze względu na zachowanie bioróżnorodności. System ten prowadzony jest własnym nakładem i staraniem Lasów Państwowych, a dane te służą także innym podmiotom , chociażbym takim jak Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska i innym instytucją działającym na mocy i w zakresie prawa ogólnego.

Nadleśnictwo Jastrowie jako jednostka organizacyjna Lasów Państwowych zaprasza Państwa do udziału w ogólnopolskiej inicjatywie przyrodniczo-edukacyjnej pn. „co huczy w lesie”, której rolą jest przybliżenie Państwu wiedzy i informacji o występowaniu wszystkich gatunków sów w Polsce. Polecamy Państwa uwadze pozostałe materiały, które pojawią się systematycznie  on-line na głównych profilach Lasów Państwowych, na Facebooku #cohuczywlesie i za pośrednictwem innych mediów społecznościowych oraz stron internetowych jednostek LP.

Serdecznie zapraszamy raz jeszcze, koniecznie sprawdź co huuuuczy w lesie…