Lista aktualności Lista aktualności

"Leśne osocze, leśna krew"

        Leśnicy zdecydowali się po raz kolejny pomóc osobom najbardziej potrzebującym. We współpracy z Narodowym Centrum Krwi, Lasy Państwowe organizują akcję, w której oddawana będzie krew, jej składniki oraz osocza od osób ozdrowiałych po COVID-19. Zapasy krwi są na wyczerpaniu we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa, brakuje różnych grup krwi, zarówno tych najrzadszych jak i tych najpopularniejszych.  Krew jest bardzo potrzebna, a w związku z obecną sytuacją, która panuje w Polsce, wzrasta również zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Lasy Państwowe postanowiły zorganizować ogólnopolską akcję oddawania krwi i jej składników w odpowiedzi na apele centrów krwiodawstwa.

Nadleśnictwo Człopa, które jest organizatorem mobilnej zbiórki krwi  informuje, że akcja „Leśne osocze, leśna krew” będzie miała miejsce w dniach 14 i 24 lipca 2021 roku, na parkingu przy biurze Nadleśnictwa Człopa, ul Mickiewicza 9, 64-930 Człopa.

Krew dla człowieka jest bezcennym darem i należy się nią cieszyć, bez niej nie bylibyśmy w stanie żyć, dlatego warto czasem oddać swoją krew na rzecz innych, nigdy nie wiadomo, co może nas czekać w przyszłości.

Leśnicy zapraszają każdego, kto chce się podzielić swoją krwią – Osoby, które chcą to zrobić, muszą udać się do wybranego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, po czym podać hasło „Leśne osocze, leśna krew”. Pobierane jest około 450 ml krwi i jest całkowicie bezpieczne.

Krew mogą oddać osoby zdrowe, nie będące po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem Osoby, które mogą oddać krew, to osoby pomiędzy 18, a 65 rokiem życia, posiadające przy sobie dokument, razem ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

  • Dowód osobisty
  • Legitymację studencką
  • Prawo jazdy
  • Paszport
  • Dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi

 

Jednostki Lasów Państwowych od samego początku pandemii przekazały już kilka milionów złotych na walkę z koronawirusem, pieniądze były przekazane m.in. dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a wspierane są także ośrodki medyczne, służby mundurowe, domy dziecka oraz domy pomocy społecznej ze swojego terenu.

Poniżej przedstawiono stany magazynowe grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa.( stan na: 14.05.2021)