Hodowla lasu

W okresie 10 lat obowiązywania operatu na lata 1994 - 2003 nadleśnictwo średniorocznie odnawiało i zalesiało powierzchnię 251 ha, w tym:
- powierzchni otwartych 170 ha,
- powierzchni pod osłoną drzewostanów 81 ha.

Spośród powierzchni otwartych 40% stanowiły zręby bieżące, 4% zręby z ub. 10-lecia oraz halizny zaś 56%, to zalesione grunty porolne, przejęte przede wszystkim z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (obecnie Agencja Nieruchomości Rolnych).

Rozmiar  odnowień wykonanych pod osłoną wynikał z bieżących potrzeb drzewostanów i z uwarunkowań przyrodniczych.
Wykonano średniorocznie 73 ha podsadzeń produkcyjnych.
W ciągu 10-lecia w ramach odnowień w rębniach złożonych założono sztucznie 42 ha upraw; uznano definitywnie 5 ha oraz wstępnie i etapowo oceniono pozytywnie 49 ha upraw z odnowienia naturalnego.
Dolesienia luk wykonano na 4 ha. Były to luki objęte operatem, a także powstałe w wyniku usuwania wywrotów i złomów oraz drzew opanowanych przez przypłaszczka granatka.

W bieżącym planie urządzania lasu większą rolę przyznano działaniom zmierzającym do jak największego wykorzystania możliwości osiągnięcia odnowień naturalnych. Zgodnie z bieżącym planem u.g.l.  rozmiar zadań w zakresie odnowień i zalesień wynosi średniorocznie 174 ha, w tym:
- 119 ha na powierzchniach otwartych – 80% zrębów bieżących, 17% zrębów zaległych i halizn, 3% gruntów nieleśnych;
- 55 ha powierzchni pod osłoną drzewostanów – na które składa się 41% odnowień w rębniach częściowych i  59% podsadzeń produkcyjnych.

 

Poprawki i uzupełnienia wykonano w 10-leciu na powierzchni 487 ha, co stanowi 353% planu operatowego, a 19% powierzchni odnowionej i zalesionej w minionym okresie. W planie u.g.l. zaprojektowano poprawki i uzupełnienia w wysokości 30%. Przekroczony rozmiarowo plan poprawek i uzupełnień, to przede wszystkim efekt wykonania znacznie większej niż planowano powierzchni zalesień.
Większość poprawek wykonywano w uprawach 2-letnich, w roku następnym po ich założeniu gatunkami, które wypadły. W uprawach sosnowych w drugim roku istnienia uprawy poprawkę wykonywano sadzonkami 2-letnimi, zaś w uprawach 3-letnich sadzonki takie wprowadzano tylko wówczas, gdy umożliwiała i uzasadniała ten zabieg wysokość drzewek rosnących w uprawie. W pozostałych przypadkach poprawki w 3-letnich lub starszych uprawach sosnowych wykonywane były przeważnie sadzonkami Św, Md lub Brz.  Poprawki w domieszkach wykonywane były sadzonkami o wieku dostosowanym do wieku uprawy. W przypadkach konieczności dokonania uzupełnień w starszych uprawach stosowano wielolatki zadrzewieniowe, głównie dęby – bezszypułkowy i szypułkowy.

 Pielęgnowanie lasu                                                                                   
Wykonanie planów pielęgnowania lasu ustalonych na minione 10-lecie przedstawia się następująco:
- pielęgnowanie gleby -  167% planu,
- CW -     113% planu,
- CP -     119% planu,
- wprowadzanie podszytów -    66% planu.
Ogółem plan pielęgnowania lasu wykonano w 182%, co wynikało z bieżących potrzeb lasu.  W miejsce części nie wykonanych podszytów wprowadzono podsadzenia produkcyjne na powierzchni większej niż planowana w operacie.